Charakterystyka i zastosowanie zaworów odmulających
Zawory odmulające są w dużej mierze wykorzystywane do usuwania osadów z kotła, a także do odsalania kotłów różnego typu. Mają one szeroki zakres zastosowań, a dodatkowo cechują się wysoką jakością. Szczególnie cenione na rynku są produkty marki ARI-ARMATUREN, które cechują się szerokim zakresem parametrów oraz dużym poziomem szczelności. Warto jednak dokładniej poznać zastosowanie i cechy zaworów odmulających.
Profesjonalne odmulanie kotłów
Zawory odmulające stosuje się w kotłach parowych oraz w kotłach utylizacyjnych. Kotły parowe znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki oraz przemysłu. Para wodna jest bowiem doskonałym nośnikiem energii, który wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, tekstylnym, papierniczym, a nawet farmaceutycznym. Z kolei kotły utylizacyjne wykorzystuje się do spalania odpadów drewnopochodnych, płyt mdf czy też osb. Zawory odmulające pełnią w tych urządzeniach niezwykle ważną funkcję. Usuwają one bowiem zalegający w kotle osad. Usunięcie osadu następuje poprzez otwarcie specjalnego zaworu przy pomocy dźwigni. Jest to kluczowy element decydujący o jakości odmulania kotłów. Odprowadzenie mułu z dna kotła jest procesem okresowym, w którym istotne jest, aby odprowadzić jak najmniej wody z jak największą zawartością osadów. Z kolei odsalanie jest procesem, który uniemożliwia nadmierną koncentrację soli w wodzie kotłowej. Oczyszczanie kotłów jest bardzo ważne, ponieważ osad może prowadzić do uszkodzeń powierzchni, a także do ogólnego osłabienia wydajności kotła. By proces odmulania przebiegł jak najbardziej pomyślnie, należy jednak otworzyć zawór odmulający na nie więcej niż 3-4 sekundy, natomiast strumień odprowadzanej wody musi charakteryzować się wysokimi wartościami przepływów chwilowych.
Odmulanie przy pomocy zaworu odmulającego przynosi atrakcyjne rezultaty. Warto jednak postępować zgodnie z wszelkimi zasadami odmulania, a także dobrać właściwy sprzęt, by proces ten był jak najbardziej efektywny.